
Z żalem żegnamy
dra hab. inż. Henryka HOLKĘ
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dra hab. inż. Henryka Holki, wieloletniego pracownika naukowo-dydaktycznego i byłego Dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Prof. Henryk Holka urodził się 24 stycznia 1942 roku w Bydgoszczy. Swoje życie zawodowe i naukowe niemal w całości związał z naszą Uczelnią, uczestnicząc aktywnie w jej rozwoju - od Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej, przez Wyższą Szkołę Inżynierską, Akademię Techniczno-Rolniczą, aż po Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy.
Po ukończeniu Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Bydgoszczy, kontynuował edukację m.in. na Politechnice Warszawskiej, Politechnice Łódzkiej (gdzie uzyskał stopień doktora) oraz Politechnice w Mińsku, gdzie w 1999 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego.
Na Uczelni pełnił wiele istotnych funkcji - był m.in. Dziekanem Wydziału Inżynierii Mechanicznej przez dwie kadencje (2002-2005 i 2005-2008), Kierownikiem Katedry Mechaniki Stosowanej (2000–2012) oraz Przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” (1995–1999).
Był aktywnym członkiem wielu organizacji naukowych i zawodowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (PTMTS), Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego (BTN), Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) oraz Sekcji Dynamiki Układów PAN.
W uznaniu zasług otrzymał liczne wyróżnienia, m.in. Złoty Krzyż Zasługi (2001), Złotą Odznakę PTMTS (2009) oraz Medal Jubileuszowy z Cyrkonią przyznany przez Wydział Mechaniczny Politechniki Śląskiej.
Był autorem ponad 140 publikacji naukowych, pięciu podręczników oraz 14 patentów. Prowadził prace doktorskie, był recenzentem prac naukowych, uczestniczył w wielu projektach badawczych i konferencjach krajowych oraz zagranicznych.
Profesor Henryk Holka był nie tylko wybitnym naukowcem i dydaktykiem, ale także człowiekiem oddanym pracy, społecznie zaangażowanym, pełnym pasji i życzliwości. Jego wkład w rozwój Wydziału i Uczelni pozostanie trwałym dziedzictwem.
Cześć Jego pamięci.